Eresztő zsinór

Dechatlonos W195C-vel bírkózom egy ideje.
A nagy okoskodásom az volt, hogy "gyári" poliészter spagót leszedtem róla, és helyette a horgászok (én is az vagyok) körében nagy sikernek örvendő fonott dynema-t használom (3000Ft/100m 0.25mm). Elejére-végre forgókapocs, így 3 perc alatt osszepakolható a cucc és nem csavarodik a zsinór.

DE...

Ameddig csak körbe-körbe eresztgettem a sarit, addig ez remek ötletnek bizonyult, hiszen a hajszál vékony, és könnyű fonottat meg sem érzi a sárkány, azaz szinte szélcsendben is remekül repdes. Viszont a trükköknél bajba kerültem. Bármely esetben, amikor a sárkány úgy fordul, hogy a zsinór átfordul a testén az szinte azonnal a szárny végére csúszik, ahol elakad (bármilyen kiálló részben) és felcsavarja a sárkányt a szárnyánál fogva.

A kérdések, amik felmerültek benne: 
- Milyen az ideális eresztő zsinór? Ezek szerint az enyém túl vékony (élesen bele tud vágni minden kiálló részbe)? Vagy jó a vékony eresztő, csak meg kell tanulni használni?
- A zsinórnak le kell tudnia csúszina a szárnyon, vagy fontos, hogy testen maradjon? (erre jó a stopper?)

Jó szelet!
retek

 

 

Hozzászólás megjelenítési lehetőségek

A választott hozzászólás megjelenítési mód a „Beállítás” gombbal rögzíthető.

Kérés

Sziasztok!

 

Friss regisztráltként kérlek benneteket, hogy tanácsoljatok olyan helyet, ahol kaphatok jó minőségű, 150kg. szakító szilárdságú eresztő zsinort.

Fontos lenne, hogy legyen raktáron, és hogy a 2*30 vagy 2*25 méter

ne legyen több 7500Ft.-nél. A Reflexshopban sajnos december eleje óta nincsen, és ma is mint eddig minden alkalommal megint egy hét, tíz napot mondtak. Ha a dechatlonosok közül tudtok jót, azt is megköszönném, de a linket amit olvastam itt, sajna nekem nem nyitja meg.Ha esetleg nektek van eladó azt is szívesen veszem.

Előre is köszönöm.

Üdv:

Dualita

attila.szunyogh@gmail.com

 

 

Zsinórlelőhely

 Itt van mindenféle zsinór, de sajnos külföldi.

http://www.powerkiteshop.com/accessories/peterlynncyclonedyneemadual.htm

Pontosabban milyen zsinórt keresel, vagy mihez kell?

"ZSINÓRBAN"

Az elmúlt hetekben elég sok zsinóros kérdés merült fel és mivel most van idöm elméleti sárkányozásra, itt van pár gondolat az eresztözsinórokról, a trükksárkányokra vonatkozóan.
Milyen a jó eresztözsinór?

Megfelelö hosszúságú: 20-30 méter közötti. A rövidebbeket inkább a kisszeles, nullszeles könnyü sárkányokhoz használják, a 25 méter körülieket mondhatjuk ideálisnak a rendes trükksárkányozáshoz.

Erös: az adott sárkányhoz és szélhez mérten. Ne kelljen aggódni egy nagyobb rántás vagy széllökés miatt. Felesleges azoban sokszorosan túlméretezni, egy nagyobb, két méter fölötti fesztávolságú sárkányhoz is böven elég a 40-60 daN-os erösségü zsinór figyelembe véve a szélerösséget.

Merev: vagyis nem nyúlik szinte semmit, nem rugalmas. 30 méteren max. 1-2 centit nyúlhat.

Vékony: minél vékonyabb, annál kisebb a légellenállása és így a fékezö ereje, ami leginkább a kiszeles, könnyü sárkányoknál érezhetö. De a legjobb példa a wing195-ös zsinórcseréje után érezhetö külömbség... A vékony zsinór azonban sokkal könnyebben okoz sérülést, könnyen belevág a gumicsatlakozókba meg még ahova tud, nem beszélve a személyi sérülésekröl.

Könnyü: ez is fontos dolog, leginkább a kisszeles sárkányoknál érezhetö a nehezebb zsinórok elönytelensége.

Tartós: ezt talán nem kell bövebben kifejteni. Ha sok tekeréssel kormányozzuk a sárkányt, akkor a zsinórok egymást dörzsölik. A profibb zsinórok tucatnyi tekeredés mellett is könnyen csusszannak egymáson és nehezebben kopnak.

Strapabíró: Az én értelmezésem szerint: viselje el a füben, giz-gazban való húzkodást, ráncigálást, gyomok gyökeretsül való kicibálását, másik sárkánnyal az összegabajodást, másik sárkányos nyakára való tekeredést : ) Ami fontos lehet, hogy ne hagyjunk rajta még egyszeres sima csomót sem, mert ott el fog szakadni hamarosan.

Elfogadható árú... (?)

Néhány ellenpélda:

Ezt a karikás dolgot talán mindenki ismeri. Trükksárkányokhoz teljesen alkalmatlan. A nagyon olcsó sárkányokhoz adják, pl. Lidl-féle paplansárkány. Általában a helyzetet rontja, hogy a gyürü két széle sorjás, így frankó vágásokat tud ejteni a tenyéren akkor, ha az eresztö nem tekeri le az összes zsinórt és reptetés közben enged utána. Ilyenkor elég egy nagyobb fuvallat és a tenyérjós egyböl tudja, hogy mi a hobbink... Egyzsinóros sárkányhoz viszont szerintem megfelelö, de csak sorjázás után, illetve védökesztyüben. Azt is meg kell említeni, hogy nagyon macerás a zsinór visszatekerése a gyürüre.

Ez pedig itt egy másik szörnyszülött, a Decathlonból. Az olcsó modelljeikhez adják (w145, w185/184) és képes komolyan elvenni az ember kedvét az eresztéstöl. Böhöm nagy fogantyú, rugalmas, vastag eresztöszinórral elöke nélkül. Elvileg elég pontosan be lehet állítani a zsinórokat egyformára a középen lévö karmok segítségével, csak éppen hamar le is akad onnan a zsinór, miközben próbáljuk a nem éppen kiváló repülési/fordulási tulajdonságokkal rendelkezö w145/w185 típusú sárkányt a légtérben maradásra bírni... Egy erösebb rántás után pedig 1-2 centit is gyúlhat a zsinór. Trükksárkányhoz erös fenntartásokkal és idegekkel használható. A legsúlyosabb, hogy ezeket a fogantyúkat külön is meg lehet vásárolni... jóég! Egyzsinóros sárkányhoz viszont jó választás, a feljebb említett karikánál is kényelmesebb.

Most jöjjenek a használható dolgok. Az alábbi képen egy olcsóbb zsinór, gyárilag nincs rajta elöke csak hurkolás. A hurkokat alkoholos filccel színeztem pirosra és feketére. Kisszeles zsinór, könnyü, bár nem annyira vékony. Kényelmes a spulnija, könnyen fel- és letekerhetö a zsinór. A csuklópántot én követtem el, nyakbaakasztós telefontartóból, de erre bármilyen erös, heveder-szerü alapanyag megfelel, pl. régi hátizsák pántja. Egy zárt fémkarikát (nem kulcskarika!) érdemes még az elejébe belevarrni és kész is a csuklópánt.

A végére egy profi szett, Climax 38 daN-os zsinór, 2x20 méter, nagyon vékony, nagyon merev, nagyon könnyü és nem olcsó, de nagyon megéri az árát. Kifejezetten a kisszeles sárkányokhoz. A csuklópánt HQ, külön vettem, nem jár a zsinórhoz. Ezen a zsinóron már van gyárilag elöke, ami egyrészt megkülönbözteti a két oldalt, másrészt védi a zsinórt a kopástól. Fontos, hogy az elöke nem a zsinór végére van rákötve, hanem a zsinór abba bele van bújtatva, mint egy csöbe, és a csomó együtt van megkötve a két anyaggal. Ez általában így van a profi gyári sárkányok esetében amikhez zsinór is jár, pl Eolo sárkányok.


Zárásként pár mondat: mindent meg lehet venni külön is: csuklópántot, spulnit, elökét, zsinórt, de a szett azért olcsóbb megoldás. Ilyen pl. a Decathlonban kapható szett is, amit mindenkinek ajánlok. A spulniról a formája miatt egy kicsit nehezebb letekerni a zsinórt, néha megakad, viszont feltekerni könnyebb: http://www.decathlon.co.hu/HU/product_8053936-38239072/

És persze lehet barkácsolni is otthon, abból is születhet remek, használható dolog. Legyen bármilyen szuper a sárkány, ha nem ideális a zsinór, kényelmetlen a fogantyú, az képes nagyon megnehezíteni a dolgunkat. Meg kell tapasztalni a külömbséget. Elsöre talán luxus egy 9-10 ezer forintos sárkányhoz külön venni egy 2-3 ezer forintos zsinórszettet, de az elsö reptetésnél megváltozik a vélemény... Én szívesen a kezedbe nyomom kipróbálni bármelyiket.

Kiegészítés (2008. 9. 12.):

A csuklópánt nagy elönye a merev "fogantyúkkal" szemben, hogy velük sokkal érzékenyebben reagálhatunk a sárkány minden egyes mozdulatára, a kisebb rezdüléseit is megérezhetjük, és ez fordítva is igaz. Amellett, hogy kifogástalanul kényelmesek, állandó és pontos visszajelzést kapunk ezeken keresztül a sárkánytól. Az állandó komfort-érzés sokkal élvezetesebbé teszi a reptetést és nagyon pontos irányítást tesz lehetövé.

Másrészt a két csuklópánthoz mindig fix méretüre vágott zsinór csatlakozik, melyet teljesen le kell tekerni a spulniról reptetés elött, és nem kell azzal pazarolni az idöt, hogy a két zsinórt egyformára állítsuk, mert már eleve egyformák (és ha nem használjuk öket extrém módon, akkor azok is maradnak). Reptetés után a két zsinórt egyszerre csévélhetjük fel a spulnira alig egy perc alatt (hirtelen viharoknál nagyon jól jön).

Megemlítendö még, hogy gyakorlatilag egy borítékban elfér az egész szett zsinórostól-spulnistól-pántostól. Könnyü, kényelmesen tárolható a sárkány tokjában.

És végül Cosmo ajánlásával pár dolog az úgynevezett "ujjpánt"-ról. Ez egy pánt, amit egy-, két- vagy háromujjasra készítenek. Az egyujjas egy hurkot, a kétujjas két hurkot alkot, a háromujjasnak nevezettnél az egyik hurok nagyobb, abba két ujj fér. Valamint van kifejezetten olyan, ami csuklópántból egy erös gyürüvel átalakítható kétujjas pántra. Ezeket a pántokat ott használják, ahol a legkisebb mozdulat is sokat számít az írányításban: kisszeles, nullszeles sárkányok reptetésénél, valamint kisméretü és fürge sárkányoknál, pl. PrismMicron, illetve akkor is nagyon kellemes és kényelmes megoldás, ha a normálszeles sárkányt igen kis szélben szeretnénk reptetni, feltéve, ha a sárkányt be lehet állítani a kis szélhez. Nagyon könnyüek, kényelmesek, olyan érzést adnak, mintha nem is lennének és egyböl a zsinórt fognánk. Az ujjpántokhoz általában a szokásosnál rövidebb zsinórok vannak kötve, 15-20 méter között, de ez is egyéntöl és sárkánytó függ. A képen fent a PrismMicron gyári zsinórszettje egyujjas pánttal, lent a Decathlonban is kapható kétujjas megoldás látható. Jó szelet!

HeroZero

w195 zsinór

Hali! Állítólag vannak népek, akik sárkánnyal horgásznak... : ) Bövebben pedig: a w195 gyári zsinórja nem a legjobb. Vastag, nehéz, nyúlós-rugalmas. A Decathlonban lehet venni ezt, ez tutkó madzag, nem hiába annyi az ára, de nagyon érdemes beruházni. http://www.decathlon.co.hu/HU/product_8053936-38239072/ Aztán csak a fogantyút kell áttenni rá. Egyébként 25 méter böven elég, annál hosszabbat nem nagyon használnak trükközéshez. A zsinór meg mindenhol elakadhat. Én szigszalaggal szoktam a szárnyvégeket betekerni. A gumicsatlakozókat pedig gyorskötözövel elfedem. De ettöl még bárhol, bármikor elakadhat a zsinór, ez egy ilyen sport... A yoyo stoppereket azért teszik a szárnyra, hogy a yoyo-s, feltekerös trükköket normálisan meg lehessen csinálni, egy bizonyos pozícióban megakad rajta a zsinór és nem engedi tovább. Olyan fakezü sárkányosoknak viszont, mint amilyen én is vagyok, a yoyo stopper csak egy plusz kiálló kütyü, amiben elakadhat a zsinór... : ) üdv, jó szelet! Nagy Balázs (HeroZero)

Elakad a zsinór

Nekem is mindig elakad a zsinór, ezért én is gondolkodtam a leragasztáson. A kérdésem annyi lenne, hogy nem változtatja negatívan a leragasztás a sárkány repülési tulajdonságait?

Sokan ragasztják le a kiálló részeket, vagy ezzel a beakadással csak a kezdőknek van gondja?! :)

eresztő zsinór

Köszi a választ!
A furcsa az, hogy volt már poliészteres zsinórral felszerelt sárkányom (mülleres), és az a zsinór nehéz és "foszlós" volt. Amit ehhez a w195c-hez adtak, papírom poliészter,de sokkal könnyebb és nem foszlik szét, és ami a legérdekesebb, pont olyan "pofára", mint amit a küldött linken látok.

A belépőéleket akkor meg jól le fogom ragasztani én is, hadd csússzon az a zsineg! :)
(meg hát kezdem a tarlón lelakni a sarit, nem árt neki a védelem miatt sem)

üdv: retek